Zaznacz stronę

Od 3 lutego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika jest zimowa sesja egzaminacyjna. Jak radzić sobie z nauką? Jakie są sposoby, aby motywować siebie przez długi czas? O tym więcej w dalszej części artykułu. 

Znajdź istotne powody do nauki. 
Nie da się dobrze zmotywować bez jasnego celu. Zdanie roku, zrozumienie czegoś dla siebie, chęć osiągnięcia w przyszłości dobrego stanowiska pracy to tylko przykładowe powody. Myśląc o swoich celach, stwórz listę tego co osiągniesz z nauki. Korzyści pomogą Ci także znaleźć wartość nauki i jak możesz wykorzystać ją w przyszłości. 

System nagród. 
Wyjście ze znajomymi do KADRu, dobre piwo czy pyszne drinki to tylko niektóre nagrody, którymi możesz się zmotywować przy nauce. Nagrody to czasami najlepszy cel, który może napędzać studenta. Aby jak najlepiej wyjść w tym sposobie motywacji trzeba ustalić cele adekwatne do nagrody, za małe kroki mniejsze nagrody np. jedno piwko, a za osiągnięcie całego celu można wybrać się na całonocną imprezę. 

Mapa myśli. 
Słowa, rysunki, kolorowe linie to tylko niektóre części, które mogą pomóc rozbudzić motywację każdego studenta podczas nauki, a idealnie to łączą mapy myśli. Stworzenie mapy trwa około 15 minut, a dzięki niej możesz w łatwy i czytelny sposób utrwalić sobie materiał i zapamiętać, co od czego zależy. Aby urozmaicić sobie mapę możesz także dodać jakieś abstrakcyjne przymiotniki, które wyróżnią nudne słowa, z których trudnością się zmagasz. 

Poranna rutyna. 
“Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – to powiedzenie mówi, że każdy jest kowalem własnego losu i w sumie pasuje do porannego rytuału. Od tego jak rozpoczniemy dzień wiele zależy. Jeżeli Twój dzień rozpoczniesz czymś inspirującym, tak możesz się spodziewać, że później łatwiej Ci będzie zmotywować się do działania czy pozostać produktywnym na dłuższy czas. Z drugiej strony, jeżeli początek Twojego dnia jest chaotyczny, tak i cały dzień prawdopodobnie do bani. 

Otoczenie. 
Brak możliwości dzielenia się z innymi może być powodem niskiej motywacji, a co za tym idzie mniejszych chęci. Samotność podczas nauki nie tylko zmniejsza motywację, ale także zabiera nam możliwość analizy, spostrzeżeń, które mogą nam pomóc lepiej zrozumieć dany temat. W tej sytuacji najlepiej znaleźć osobę z roku bądź współlokatora, który także lubi uczyć się z kimś, wtedy łatwiej będziecie mogli zauważyć postępy czy zadawać wnikliwe, szczegółowe pytania.  

Dzięki tym metodą łatwiej się nauczycie do nadchodzących egzaminów. 

Nam pozostaje życzyć Wam czarnego USOSa oraz abyście w ramach nagrody przychodzili do nas częściej. 

Odwiedź strony naszych pozostałych klubów