Zaznacz stronę

Jazz, tak i alkohol ma wiele twarzy. Nowoczesny, surowy, dodający energii, pomagający w skupieniu, to tylko niektóre określenia, które pasują do muzyki, jak i trunków. Ciekawe jakie trunki pasują do danych artystów, jeżeli byśmy uznali, że dźwięki odpowiadają smakowi? 
 
Prekursorzy: 
 
Grzech Piotrowski – człowiek renesansu polskiego jazzu. Saksofonista, producent, wydawca, właściciel klubu jazzowego. Muzyka Piotrowskiego cechuje się energią, humorem, ale także nostalgią i zadumą. Sam Grzech podkreślał nie raz, że jego muzyka jest zakorzeniona w polskiej tradycji oraz bałkańskim folklorze. Dobrym drinkiem odwzorowującym tą muzykę wydaje się Seadoo. Jest to drink na bazie wódki oraz soku żurawinowego z dodatkiem wody gazowanej do złagodzenia smaku alkoholu. Jego prostota i składniki idealnie odzwierciedlają cechy twórczości genialnego Piotrowskiego. 
 
Krzysztof Komeda – z zawodu lekarz, z miłości jazzman. Pianista i twórca genialnej muzyki filmowej do takich produkcji jak: „Nóż w wodzie”, „Niewinni czarodzieje” czy „Mój tato”. Jego twórczość cechuje sposób dotarcia do odbiorcy, Komeda potrafił także wykreować poetycką atmosferę. Do odbiorcy także potrafi dotrzeć Cranberry Toad, jest to drink na bazie czystej wódki, a jego atmosferę zamieniającą go w przystępną dla odbiorców dzięki dwóm sokom: żurawinowemu i pomarańczowemu. 
 
W Śląsku siła! 
 
Beata Przybytek 
– wokalistka, kompozytorka, pianistka. Absolwentka i obecnie pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej muzyka, a dokładniej jej głos, chwalony jest przez wielu. Jej śpiew porównywany jest do najlepszych czarnoskórych kobiet jazzu, a sama jest doceniana za genialną interpretację utworów dynamicznych, jak i delikatnych. Charakter muzyki Przybyłek idealnie zdaje się opisuje Tequila Sunrise. Klasyczny drink, którego podstawą jest tequila, uzupełniona sokiem pomarańczowym i grenadyną.  
 
Dorota Miśkiewicz – pochodząca z rodziny muzycznej, skrzypaczka, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Elegancka i skromna, lecz na scenie charyzmatyczna i drapieżna. Jej utwory balansują na granicy jazzu i popu, charakteryzują się bogatą liryką oraz niepowtarzalnym 
nastrojem. W jej twórczości można znaleźć zmysłowe ballady, ale też rockowe brzmienia. Perfekcyjnie wydaje się pasować do tego Espresso Martini, które elegancko podane, rozbudza jak mało który alkohol. 
 
Bliższe powiązania. 
 
Michał Urbaniak 
– muzyk oraz kompozytor, jego ulubionymi instrumentami są skrzypce i saksofon. Człowiek lubiący nowe doznania, jego muzyka jest niesamowita, ale ciekawość budzą także jego instrumenty. Specjalnie przygotowane pięciostrunowe skrzypce, trzy rodzaje saksofonów oraz lyrikon, nadają charakteru jego twórczości. Sława Old Fashioned jest podobna do sławy Urbaniaka, więc jako pierwszą przygodę z whisky dobrze zacząć od tego drinku. W swoim składnie posiada jako bazę whiskey, ale to kilka kropel Angostura Bitters zapewnia wyjątkowość tego drinka, ponieważ receptura tej przyprawy jest zastrzeżona oraz niepowtarzalna jak skrzypce Urbaniaka.  
 
Urszula Dudziak – wokalistka i kompozytorka znana przez wszystkich. Charakterystyczne operowanie głosem stało się jej znakiem rozpoznawczym. „Papaya”, którą stworzyła w 1976 stała się światowym hitem w 2007 roku. Papaja jest także głównym składnikiem Papaya Slushy – bezalkoholowego drinku, który jest idealny na upalne dni.  

Chcesz sprawdzić, które uosobienie muzyka w postaci drinka Ci zasmakuje? Zapraszamy do TUTU, gdzie czekają na Ciebie jedni z najlepszych barmanów w Toruniu, gotowi przygotować pyszne napoje! 

Odwiedź strony naszych pozostałych klubów