Zaznacz stronę

Każdy zna sytuację, kiedy alkohol na imprezie za szybko się aktywował w naszym organizmie. Wtedy to wszyscy znajomi znają przyczyny i dziwią się czemu to nie jedliśmy tłustego czy nie tańczyliśmy, żeby potem łatwiej przyswoić alkohol. Ale co stoi za historią tych rad? Tego dowiecie się dalej. 

Jak działa metabolizm? 

Metabolizm polega na zmianie substancji zawartych w spożywanych produktach na różne składniki. W wyniku metabolizmu niektóre substancje stają się mnie lub bardziej toksyczne niż pierwotnie zawarte w pożywieniu. Jednym z procesów metabolicznych jest utlenianie. Utlenianie chroni komórki i narządy przed szkodliwymi skutkami alkoholu dzięki detoksykacji i usuwaniu alkoholu z krwi. Alkohol, który nie uległ utlenianiu wydalany jest razem z moczem bądź w wydychanym powietrzu. 

Co ma wpływ na stan upojenia? 

Jedzenie. 
To jednak nie jest mit. To jaki pokarm jemy ma wpływ na to jak przyswajany jest alkohol. Im wyższa jest zawartość tłuszczu w naszych posiłkach, tym dłużej przechodzi on do jelit i tym samym wydłuża się proces wchłaniania.  
Płeć. 
Przyswajanie alkoholu przez kobiety jak i przez mężczyzn jest inne. Przy identycznej ilości spożytego alkoholu poziom alkoholu we krwi będzie wyższy u kobiet niż u mężczyzn. Z jednej strony pomaga to ekonomiczniej pić kobietom, z drugiej strony zaś panowie muszą więcej wypić, żeby uzyskać podobny stan upojenia alkoholowego. Czemu płeć ma znaczenie? Otóż poziom wody jest różny oraz enzym dehydrogenazy (na pewno nie przeczytacie tego po kilku piwach) jest mniej aktywny. Powoduje to większą ilość nieprzetworzonego alkoholu w organizmie. 
Wysiłek. 
Uprawianie wysiłku przed spożywaniem alkoholu to nie jest dobry pomysł dla kogoś kto chce jak najdłużej bawić się podczas imprezy. Po wysiłku zazwyczaj żołądek jest pusty oraz mamy zmniejszoną zawartość wody w organizmie, co już jak zostało wspomniane wcześniej prowadzi do szybszego upojenia. 
Mieszanie alkoholi. 
“Po co mieszałeś? Trzeba było pić tylko…” pewnie nie raz słyszeliście takie zdania od znajomych, ale czy mieszanie ma wpływ na przyswajanie? Otóż w jakiej kolejności wypijecie alkohol nie ma wpływu na sam stan upojenia, lecz wpływa na żołądek i jego reakcje obronne, co może zakończyć nam szybciej imprezę niż się spodziewaliśmy. 
“Czystość.” 
Czym pijemy alkohol z większą zawartością procentową tym szybciej się upijamy. To zdanie brzmi logicznie i ma w sobie ukryte przesłanie. Otóż picie wódki, szybciej wprawi nas w stan upojenia niż kilka piwek albo drinków. Dlatego warto przyjść do KADRu, gdzie możecie bez problemu wydłużyć swoją zabawę dzięki szerokiemu asortymentowi naszego baru i umiejętnością naszych barmanów. 

Jakie są wnioski? 

Otóż warto na imprezę przyjść po solidnym posiłku, podczas samej imprezy mądrze dawkować alkohol, a po imprezie położyć się z butelką wody przy łóżku, aby móc wyrównać poziom wody w organizmie. 

Odwiedź strony naszych pozostałych klubów